.
مشاوره و صدور انواع بیمه نامه های مسئولیت - مهندسی - اموال - اشخاص

 
تاريخ : دوشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۰

مردم از مزایای بیمه عمر بی‌خبرند !!!
 
 
  
بیما- یک کارشناس بیمه با اشاره به فقدان بازار‌یابی قوی در بیمه عمر گفت: علیرغم مزایای فراوانی که این بیمه برای مردم دارد متأسفانه اغلب از آن بی‌خبرند.
چنگیز سلطانی فر در گفت‌وگو با  فارس، یکی از مهم ترین عوامل عدم گرایش مردم به خرید بیمه‌نامه عمر را سطح درآمدی افراد مختلف جامعه دانست و اظهار داشت: به عقیده بنده میزان نفوذ بیمه عمر در هر جامعه ای با وضعیت اقتصادی آنها ارتباط نزدیکی دارد به نحوی که در حال حاضر بیمه‌های عمر در کشورهای اروپایی ضریب 60 درصد ولی در کشورهای توسعه نیافته این رقم حتی به 8 درصد هم نمی‌رسد.
وی ضمن بیان این مطلب که درسال‌های گذشته بیمه در ایران به صورت انحصاری در اختیار دولت قرار داشت، گفت: با گرایش صنعت بیمه به سمت خصوصی سازی تا حدودی مسیر رقابت مناسبی میان شرکت‌های بیمه به وجود آمده که در میان بیمه‌های عمر نیز از این قافله جدا نمانده و روند رشد مطلوبی را در کشور تجربه می‌کند.
این کارشناس بیمه نبود اطلاع رسانی در حوزه بیمه عمر را دیگر عامل رکود این بیمه‌نامه در کشور دانست و افزود: تاکنون رقابت پویایی در بخش بیمه عمر از جانب شرکت‌های بیمه صورت نگرفته و آنها فقط تمرکز خود را در سایر بیمه‌نامه از جمله بیمه شخص ثالث قرار داده‌اند.
وی ضمن تأکید براینکه در شرایط فعلی بخش بازاریابی شرکت‌ها و معرفی بیمه نامه‌های جدید تا حد قابل توجهی ضعیف عمل می‌کند در ادامه دلیل نفوذ بیمه شخص ثالث در جامعه را اجباری بودن آن دانست و تصریح کرد: درکشورهای در حال توسعه عمدتأ صنعت بیمه در فروش بیمه نامه شخص ثالث خلاصه می‌شود.
سلطانی فر به پتانسیل کشور برای توسعه بیمه عمر به ویژه عمر و پس انداز اشاره کرد و افزود: این بیمه‌نامه دارای پوشش‌های متفاوتی از جمله بیمه عمر تمام خطر، تمام عمر و مختلط پس انداز است که به صورت سرمایه گذاری خدماتی را به بیمه گذاران خود ارائه می‌دهد.
این کارشناس بیمه، لازمه تنوع خدمات و ایجاد شرایط مطلوب در بیمه نامه عمر را افزایش بیمه گذاران در این بیمه نامه می‌داند چراکه این امر به رونق بازار این رشته بیمه‌ای کمک شایانی می‌کند.
*نبود بازاریابی قوی در بیمه‌نامه عمر
وی در ادامه به موضوع اطلاع رسانی در تشویق مردم به خرید بیمه عمر اشاره کرد و گفت: شاید در برخی از کشور‌های توسعه نیافته و یا در حال توسعه به دلیل ساختار جوامع و ورود آنان به مقوله جدید بازار یابی تا حدی بیمه عمر توسعه پیدا کرده است اما در کشور ما ساختارها همچنان بسته و این حالت امکان مانور را در انواع بیمه نامه‌ها از سوی فعالان صنعت بیمه می‌گیرد.
سلطانی‌فر اضافه کرد: زمانی که خصوصی سازی به معنی واقعی در جوامع مختلف به وجود آمده باشد عمده مؤسسات و بنگاه‌های اقتصادی با هدف کسب درآمد و نفوذ بیشتر در بازار اقدام به فعالیت‌های نوینی خواهند کرد.
به گفته این کارشناس بیمه شاید دولتی بودن بیمه در سال‌های گذشته و تأثیرات آن بر فعالیت شرکت‌های بیمه عاملی در عدم توسعه بیمه عمر باشد اما این امر را نمی‌توان تنها دلیل دانست چراکه اکنون فقط یک شرکت بیمه دولتی در کشور قرار داشته و مابقی خصوصی شده‌اند.
وی در خصوص وظیفه شرکت‌های بیمه در توسعه بیمه‌های عمر در سطح جامعه، افزود: باید در این مسیر یک مبنای کلی در فروش بیمه نامه از جانب شرکت‌های بیمه وجود داشته باشد تا بتوان از طریق آن منافع بیمه گذاران و بیمه گران را تأمین کرد.
سلطانی در ادامه اضافه کرد: اگر زمینه فعالیت در حوزه بیمه‌های عمر در کشور از جانب مسؤلانه مربوطه درست تبیین شود با توجه به قانون بیمه تحت عنوان قانون "اعداد بزرگ "مشتریان این بیمه نامه افزایش خواهند یافت .
این کارشناس ضمن بیان این مطلب که با استقرار سیاست‌های مناسب شرکت‌های بیمه توان ارائه خدمات مطلوب با نرخ اندک را به بیمه گذاران خواهند داشت، تصریح کرد: حضور گسترده شرکت‌های بیمه خصوصی در سطح جامعه و وجود یک بازار رقابتی سالم در صنعت بیمه درآینده توسعه بیش از پیش بیمه‌نامه عمر را به دنبال خواهد داشت.
*در صورت فوت بیمه گذار تنها با پرداخت یک قسط کل سرمایه را دریافت می‌کند
  سطانی‌فر در خصوص  وجه تمایز سرمایه‌گذاری در بیمه عمر و پس انداز با سپرده گذاری در بانک‌ها، گفت: مزیت‌های بیمه عمر جزء اصول اصلی آن بوده و کسب سود از جانب این بیمه نامه امری حاشیه‌ای محسوب می‌شود اما مهم‌ترین عامل تفکیک این دو موضوع از یکدیگر تأمین آینده افراد از سوی بیمه عمر است که چنین امری در بانک‌ها به هیچ عنوان مدنظر قرار نگرفته است.
به گزارش فارس،  در رابطه با بیمه نامه عمر باید گفت این رشته بیمه‌ای چهار محور پس انداز ، عمر و حوادث و از کار افتادگی و وام و مزایای خاص را تحت پوشش قرار می دهد و تنوع سنی از 15 سال تا هفتاد سال را در بر می‌گیرد.
در بیمه عمر بیمه گذار می‌تواند با صرفه جویی اندک در مخارج روزانه و پس انداز آن نزد شرکت‌های بیمه با انتخاب سرمایه بیمه‌ای مبلغ مورد نظر را به اشکال سالانه، شش ماهه، سه ماهه و ماهانه پرداخت و از سود تضمینی و سود حاصل از تشکیل منافع احتمالی استفاده کند.
حتی در صورت فوت طبیعی پس از پرداخت یک قسط استفاده‌کنندگان کل سرمایه انتخابی را دریافت و در صورت فوت در اثر حادثه دو برابر و یا در صورت درخواست چند برابر سرمایه انتخابی به بازمانده یا استفاده کننده پرداخت خواهد شد.
البته در زمان از کار افتادگی دائم، بیمه گذار از پرداخت اقساط معاف و در پایان کل سرمایه را دریافت خواهد نمود.
در این بیمه‌نامه بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه به صورت یکجا در بیمه پنج ساله حدود بیست و پنج درصد و در بیمه‌های ده ساله از پنجاه درصد تخفیف استفاده کند و در صورت پرداخت بصورت سالیانه از تخفیف پنج درصدی نیز بهره‌مند خواهد شد.
چنانچه بیمه شده در سررسید سالیانه بیمه عمر و سرمایه‌گذاری خویش به دلایلی قادر به پرداخت حق بیمه نباشد می‌تواند از اندوخته حاصل از سرمایه گذاری خویش به منظور پرداخت حق بیمه آن سال استفاده نماید. حتی چنانچه بیمه شده تمایل به افزایش یا کاهش حق بیمه داشته باشد می‌تواند تغییرات مورد نظر خویش را با آزادی کامل اعمال نماید.
    ارسال توسط نمایندگي 512560 بيمه پارسيان

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به نمایندگی بیمه پارسیان کد 512560 سعید نجاتی. مي باشد.

ابزار رایگان وبلاگ